سه شنبه, 02 آبان 1396 01:50

جستجو در شبکه گسترده

روانشناسی رنگ در خانه

وقتی تصمیم به دکوراسیون منزل می گیرید به احتمال زیاد این کار را از دو راه مختلف انجام می دهید. یک راه انتخاب وسایل و رنگهایی که جذابیت ساده ای به محیط می دهند یا استفاده از طرح ها یا دکورهایی که نشان دهنده سلیقه و انتخاب شما هستند.

 

به هر حال رنگ یک وسیله پر قدرت است که می تواند برای القاء احساسات، ایجاد توهمات در فضا و یا ایجاد حس و حال و فضای ساده به یک اتاق خاص بکار برده می شود، به خصوص زمانیکه از رنگ در فضای داخلی و خارجی خانه استفاده می شود. روانشناسی رنگ ها بهترین راه برای خلق یک خانه زیبا با فضای سالم است. در ادامه به چند راه برای استفاده از روانشناسی رنگ در خانه اشاره می کنیم.

- بزرگ جلوه دادن فضا با رنگ های روشن:

برای بزرگتر جلوه دادن خانه، می توان از رنگ های روشن و با طراوت نظیر زرد یا پوست تخم مرغی برای فضای خارج خانه استفاده کرد. اینگونه رنگ ها با آنکه ابداً رنگین و موثر نیستند اما باعث  فضا سازی می شوند. بهتر است از رنگ های معمولی نظیر سفید استفاده نکنید.

-  با رنگ قرمز اشتها را به آشپزخانه بیاورید:

رنگ قرمز در بیشتر افراد اشتها را افزایش می دهد. به همین دلیل رستوران ها از زمینه قرمز برای سالن غذاخوری خود استفاده می کنند. در آشپزخانه به جهت تحریک اشتها می توان از ترکیبی از پرده قرمز و درب های کابینت به رنگ قرمز استفاده نمود. البته با اینکه رنگ قرمز باعث بالا رفتن اشتها می شود، سایه های قرمز تیره اغلب با فشار خون بالا در ارتباط است و استفاده از آن  در سایر فضاهای خانه ایجاد ناراحتی می کند. اگر علاقه دارید برای فضای اتاق خواب یا هال از رنگ های تیره استفاده کنید  بهتر است بجای رنگ های گرم تیره به سراغ رنگ های سرد تیره بروید.

????????? ??? ?? ?? ????

-  با رنگ های گرم در زمستان فضای خانه خود را گرم و صمیمی کنید:

استفاده از رنگ های قرمز، نارنجی و زرد در طراحی رنگ خانه، برای گرم تر و دوستانه شدن فضای خانه بخصوص در فصل زمستان بسیار مناسب است. اگر شما در فصل زمستان قصد فروش خانه را داشتید و تصمیم به رنگ کردن آن گرفتید از این گونه رنگها برای گیرایی و تأثیر بر تفکر خریدار استفاده کنید.

????????? ??? ?? ?? ????

-  با رنگ های سرد در تابستان فضای خانه را تازه و خنک کنید:

هم راستا با استفاده از رنگ های گرم در فصل پاییز و زمستان، با رنگ های سردی نظیر آبی، در فصل تابستان می توان فضای خانه را با طراوت، خنک و تازه و تمیز جلوه داد. در فصل تابستان برای فضای بیرونی خانه می توان از ترکیب رنگ سفید و آبی استفاده کرد.

????????? ??? ?? ?? ????

- استفاده از رنگ های آرامش بخش در محل استراحت:

برای اتاق خواب استفاده از رنگ های سرد، می تواند یک فضای آرام تشکیل دهد. استفاده از آباژورهای به رنگ آبی، سبز و حتی گاهی بنفش کم رنگ آرامش را به شما باز می گرداند. اگر از این تکنیک استفاده می کنید توجه داشته باشید که انتخاب سایه های تیره تر این رنگها تأثیر بیشتری خواهد داشت.

????????? ??? ?? ?? ????

- استفاده از رنگ های هماهنگ با خود برای حمام:

اگر رنگ خاصی به شما نمی آید از آن رنگ در فضای حمام استفاده نکنید. معمولاً افراد خود را در آینه حمام تماشا می کنند. بنابراین استفاده از رنگهای دلخواه و رنگهایی که به شما می آید در فضای حمام بسیار مفید است و کمک می کند تا خود را بهتر ببینید و تحسین کنید.

- ترکیبی از خانواده های رنگ ها برای ایجاد یک اتاق کار فعال:

اگر چه استفاده از رنگ قرمز در اتاق کار حس ایجاد می کند ولی بصورت افراطی حس گرمی را القاء می کند. اگر تصمیم دارید از خانواده رنگ گرم برای اتاق کار استفاده کنید، پیشنهاد می شود از ترکیب دلپذیر رنگ زرد و آبی برای رنگ دیوار استفاده کنید. همچنین برای ایجاد احساس آرامش، می توان از اثر ترکیبی رنگ آبی و سبز برای ایجاد حس خنکی و آرامش در اتاق کار استفاده کرد.

????????? ??? ?? ?? ????

- القاء خوش بینی با رنگ زرد:

بهترین جای استفاده از رنگ زرد در فضای داخل خانه راه ورودی یا جلوی ایوان خانه است. درست جایی که شما قبل از خروج از خانه به قصد کار یا تحصیل در آنجا قدم می گذارید. رنگ زرد در این فضا باعث افزایش خوشبینی قبل از شروع یک روز پر کار می شود.

- ممنوعیت استفاده از رنگ بنفش برای کل فضا:

گرچه رنگ بنفش نشانه تمول و رمانتیکی است ولی به ندرت در دنیای طبیعی وجود دارد و چیدمان و طراحی فضای خانه را مصنوعی می کند.  اگر واقعاً می خواهید از رنگ بنفش در فضای خانه استفاده کنید از ترکیب رنگ بنفش با رنگ های طبیعی نظیر سبز یا زرد کمرنگ استفاده کنید .

- با ترکیب رنگ قهوه ای به خانه خود جلوه طبیعی بدهید:

اگر به استفاده از چوب یا چرم یا ترکیبی از هر دو در فضای خانه و اتاق ها علاقه دارید، اضافه کردن کمی رنگ قهوه ای باعث وسیع نشان دادن محیط می شود. باید مراقب بود که رنگ قهوه ای در برخی افراد باعث افسردگی می شود.

????????? ??? ?? ?? ????

- استفاده از رنگ سیاه برای اتاق نوجوانان:

رنگ سیاه برای رنگ آمیزی دیوار خشن است. مشکل رنگ سیاه آن است که فضا را بسته نشان می دهد. اگر می خواهید رضایت فرزند نوجوان خود را بدست آورید پیشنهاد می کنیم از رنگ سیاه در سقف اتاق با تعدادی ستاره استفاده کنید. اگر می خواهید از این رنگ بطور کامل استفاده کنید می توانید سراسر اتاق را با تم منظره های شبانه تزئین کنید.

- استفاده از رنگ صورتی برای ایجاد آرامش در محل عبادت:

اگر امکان آن را دارید که یک مکان مخصوص عبادت و مدیتیشن در خانه داشته باشید، از رنگ صورتی برای دیوارها استفاده کنید. رنگ صورتی اثرات شگفت انگیزی دارد.

- دلیل استفاده از لوازم و اثاثیه سفید در حمام:

رنگ سفید نه تنها نماد پاکیزگی و حاصلخیزی است بلکه تمیز کردن حمام را نیز ساده تر می کند. شما دوست ندارید که لکه ها پنهان شوند.  رنگ سفید آنها را نمایان کرده و شما می توانید از بین ببرید. داشتن یک حمام تمیز و با طراوت با رنگ سفید زیبا در ذهن انسان  راحتی و آرامش را القاء می کند.

????????? ??? ?? ?? ????

- استفاده از رنگ نارنجی در اتاق بیماران و کودکان آسمی:

رنگ نارنجی با بهبود عملکرد ریه ها و همچنین افزایش انرژی در ارتباط است. همانگونه که استفاده از آن در اتاق کار مناسب است، یک رنگ نارنجی ملایم به بهبودی بیماران و یا افرادی که مشکلات ریوی دارند کمک می کند.

????????? ??? ?? ?? ????

- زمانیکه همه چیز با شکست مواجه می شود از طبیعت الهام بگیرید:

وقتی از روانشناسی رنگ در خانه خود استفاده می کنید، رنگ هایی را انتخاب کنید که طبیعت را به یاد می آورند. رنگهایی که در طبیعت یافت می شوند ترکیب عالی به فضای داخل خانه می دهند. با این حال برای فضای خارجی خانه، رنگ های روشن بیشتر استفاده می شوند تا فضای هال خانه.


منبع: اپانی