دوشنبه, 01 آبان 1396 11:23

جستجو در شبکه گسترده

کتابهایی ازشهید آيت الله سيدعبدالحسين دستغيب

کتابهایی ازشهید آيت الله سيدعبدالحسين دستغيب(رحمت الله علیه)

 
شد شهيد راه محراب عبادت لاجرم     كرد تأمين داور يكتا رضاى دستغيب


خون و محراب، يادگار على عليه ‏السلام و پيوند عشق و ايمان و جهاد و شهادت است و شهداى محراب، زندگان جاويد در پيشگاه خداوندند. محراب، پايگاه عروج مردان وارسته‏ اى شد كه نمازشان، معراجشان بود. اينان اسوه‏ هاى ايمانند كه از نماز كه ياد خداست، به شهادت كه ديدار خداست، رسيدند. در بيستم آذر 1360، شيراز، با شهادت دستغيب، دستى از غيب را كه نوازش‏گر جان و احياگر دل بود، از دست داد.

در اين نوشتار، به معرفى چند كتاب ارزشمند از اين شهيد والامقام مى‏ پردازيم.
 
 
 

داستان‏هاى شگفت

سيد عبدالحسين دستغيب، داستان‏هاى شگفت، قم، جامعه مدرسين حوزه علميه، 1382، چاپ هشتم، 288 صفحه.

خوش‏تر آن باشد كه سرّ دلبران گفته آيد در حديث ديگران

در اين كتاب، 148 داستان گرد آمده كه همه با نتيجه‏ گيرى‏ها و درس ‏آموزى‏هاى جالب شهيد دستغيب همراه شده است تا از اين رهگذر، بر بينش خوانندگان بيفزايد و ايمانشان را به غيب بيشتر كند و اميدشان را به پروردگار قوى‏تر سازد. در قرآن مجيد و ديگر كتاب‏هاى آسمانى، با ذكر داستان‏هاى حقيقى و سرگذشت خوبان و بدان، به نكته ‏ها و حقيقت‏ هايى اشاره مى‏شود كه بيانشان در قالب داستان، رساتر و مؤثرتر است. شهيد دستغيب نيز در اين مجموعه، به پيروى از روش بزرگان دين و كتاب‏هاى آسمانى، حقايق و معارفى را با نوشتن خاطراتى از بزرگان دين و صاحبان زهد و يقين گرد آورده است كه سرشار از بروز كرامات، استجابت دعاها، رسيدن به سعادت‏ها و ديدن آثار توسل به قرآن و پيشوايان معصوم عليهم‏ السلام است.


 

استعاذه

سيد عبدالحسين دستغيب، استعاذه، تهران، صبا، 1361، 207 صفحه.

اعوذآُ بِاللّه مِنَ الشَّيطانِ الرَّجيم. بشر، ضعيف آفريده شده و اسباب غفلت و دورى از ياد خدا و آخرت، از درون و بيرون برايش فراهم آمده است. دشمن بزرگش، شيطان نيز همواره خود و فرزندان و يارانش در كمين او هستند تا او را از راه راست و الهى ‏اش بازدارند. حال اين موجود ناتوان، به پناه ‏گاهى نياز دارد تا با كمك نيروى برتر از ماده و طبيعت، او را دست گيرد و از دشمن خارجى‏ اش شيطان‏هاى جنّى و انسى حفظ كند. افزون بر آن، در مبارزه با نفس و دشمن داخلى نيز او را يارى رساند. اين نيروى بى ‏پايان و هميشگى و آن ياور حقيقى، جز حضرت حق نيست. پس براى خداپرستان و پرهيزكاران، جز پناهندگى به درگاه خدا از شر شيطان راهى نيست. اين، يعنى استعاذه. در اين اثر، شهيد دستغيب با احاطه بر آيات و اخبار، درباره حقيقت استعاذه، معنا و اهميت آن، شرايط و اركان آن مطالبى مى‏ نويسد. ايشان با ذكر آيه‏ هاى قرآن و استشهاد به آنها، اركان اساسى استعاذه را در پنج مقوله تقوا، توكل، تضرع، اخلاص و تذكر بررسى و بيان مى ‏كند.
 
 
 

مظالم

سيد عبدالحسين دستغيب، مظالم، تنظيم و تصحيح و مقدمه: سيد محمد هاشم دستغيب، شيراز، كانون تربيت، 1362، چاپ اول، 184 صفحه.

بشر از زندگى اجتماعى، ناگزير است. آدمى در اين ارتباط‏ ها و زيستن در اجتماع انسانى، حق‏ هايى بر ديگران مى ‏يابد و ديگران نيز در برابر او حق ‏هايى خواهند داشت. اگر شخصى حقوق ديگران را بشناسد و از عهده اداى آن برآيد، تكليف مهم الهى ‏اش را انجام داده و موانع پيشرفت معنوى خود را از ميان برداشته است. حال اگر اين حقوق را نشناسد يا در عين آگاهى از آنها، رعايتشان نكند، هر چند از برخى جنبه‏ هاى فردى، وظيفه‏ شناس و عبادت‏هايش كامل باشد، براى او سودمند نخواهد بود. اين شخص به پرنده ‏اى مى‏ ماند كه بال و پرش سالم است، ولى سنگ بزرگى كه تعبيرى از حقوق ادا نشده ديگران است، به پايش بسته‏ اند. پس اين حقوق، مانع اصلى در پيشرفت معنوى و نجات از آخرت است. اين اثر، كتابى است اخلاقى، حاوى اندرزهاى متعدد درباره اداى حقوق و اصلاح زندگى فردى و اجتماعى آدمى. شهيد دستغيب از برخى جمله‏ هاى صحيفه سجاديه الهام گرفته و مدار سخن را چنين قرار مى ‏دهد كه حقوق انسان‏ها بايد تشخيص داده شود و آدمى نيز از عهده ادايش برآيد.حقايقى از قرآن (شرح و تفسير سوره قمر)

سيد عبدالحسين دستغيب، حقايقى از قرآن، تنظيم و تصحيح و مقدمه: سيد محمد هاشم دستغيب، قم، دارالكتاب، 1354، 301 صفحه.

اِقْتَرَبَتِ السّاعَةِ وَ انْشَقَّ الْقَمَرْ. اين كتاب، شرحى است به قلم شهيد بزرگوار، سيد عبدالحسين دستغيب بر سوره بيدارگر قمر كه از نزديكى قيامت و پندها و هشدارهاى لازم در اين زمينه آغاز مى ‏شود و نشانه نزديكى آن را «شق‏ القمر» مى‏ داند. در اين كتاب، از برپايى قيامت و اضطراب آن مى‏ خوانيم و از سرگذشت قوم‏هاى پيشين كه چگونه با پيامبرشان رفتار كردند و سرانجام، چه بلاها كه بر سرشان نازل شد. از صبر نوح بر شكنجه‏ هاى طاقت‏ فرسايى كه قومش بر او وارد مى‏ ساختند و از جريان توفان و كسانى مى‏ شنويم كه با گفتن «لا اِله اِلاّ اللّه» نجات يافتند. سپس به سرگذشت قوم عاد اشاره مى‏ كند كه با سرپيچى از پيامبرشان هود، گرفتار بادها و رمل‏ ها شدند. در ادامه، از سرگذشت قوم ثمود، قوم لوط و داستان فرعونيان و عذاب ايشان به سبب نافرمانى از پيامبرانشان و تكذيب آيات الهى آمده است. آن‏گاه عذاب آخرت و دوزخ را به ياد مى‏ آورد و يقين مى‏ دهد كه اين عذاب، قطعى است و آيا شما سندى محكم براى بركنارى از عذاب ابدى داريد؟ و آيا شما از آنان برتر هستيد؟ شهيد دستغيب در بخش پايانى كتاب، درباره پرهيزكاران و جايگاه شان با توجه به خطبه هَمّام نهج البلاغه مى‏ گويد و از آثار و لوازم تقوا نام مى‏ برد.


 

قيامت و قرآن (شرح و تفسير سوره طور)

سيد عبدالحسين دستغيب، قيامت و قرآن، تنظيم و تصحيح و مقدمه: سيد محمد هاشم دستغيب، شيراز، كانون تربيت، 1362، 230 صفحه.

بيشتر گرفتارى‏هاى فردى و اجتماعى، از بى‏ دينى و ضعف اعتقاد به روز جزا سرچشمه مى‏ گيرد. چون از خدا بى ‏خبريم، دل‏هايمان مركز شياطين مى‏ شود و روزگارمان به سرگرمى‏ هاى دنيا مى‏گذرد. از اين رو، بيمارى‏هاى كشنده ‏اى كه نتيجه روى آوردن به دنيا و روى‏ گردانى از آخرت است، در ما پيدا مى ‏شود. چاره اين دردها، ايمان به خدا و روز جزاست. كتاب قيامت و قرآن شهيد دستغيب، درباره تفسير سوره طور است كه بيشتر مطالب آن، درباره معاد و ثواب‏ ها و عقاب‏ها و نعمت‏ها و نقمت‏هاست و بيان لطيف آن شهيد والامقام، بر دل‏هاى پاك مى‏ نشيند و تأثيرى زيبا مى‏ گذارد. بخش ديگرى از اين كتاب، درباره دعاست. به عقيده شهيد دستغيب، دعا، سبب ارتقاى درجه است و شرطش، دل بريدن از غير خداست. بايد به خدا گمان نيك داشت و در دعا، جدى بود. همچنين در اين كتاب، از صبر و اقسام آن مى ‏گويد و از سحرخيزى و آثار نيك آن و بركات نماز شب در دنيا و آخرت.
 
 
 

آدابى از قرآن (شرح و تفسير سوره حجرات)

سيد عبدالحسين دستغيب، آدابى از قرآن، مقدمه و تنظيم و تصحيح: سيدمحمد هاشم دستغيب، شيراز، كتاب‏خانه مسجد جامع عتيق شيراز، 1362، 213 صفحه.

لازمه ايمان به خدا و شناختن رسول، رعايت ادب و احترام كامل نماينده خداوند، محمد مصطفى صلى ‏الله‏ عليه‏ و‏آله است. افزون بر آن، حفظ شخصيت او، اساس بقا و سيادت اجتماع اسلامى خواهد بود. شهيد دستغيب در اين كتاب كه به شرح و تفسير سوره حجرات اختصاص دارد، با توجه به مضامين آيات، در پنج بخش، مباحث مهمى درباره آداب آراستگى به ايمان آورده است:

1. درباره شخصيت خاتم الانبيا و آدابى كه در برخورد با پيامبر بايد رعايت كرد.
2. پرهيز از پذيرفتن بدون تحقيق سخن فاسق كه به راستى بسيارى از فتنه‏ ها و دعواها از اين ناحيه برمى خيزد.
3. راه‏ هاى همكارى در اصلاح ميان مسلمانان و برقرارى برادرى ايمانى ميان پيروان پيامبر.
4. زدودن ريشه‏ هاى اختلاف و شناخت زمينه‏ هاى آن. در اين سوره، بدين منظور امر شده است يكديگر را به لقب زشت نخوانيد و همديگر را مسخره نكنيد. پس خداوند از پى‏ جويى كار ديگران نهى مى ‏كند و گمان بد را گناه و غيبت كردن را مردارخوارى مى‏ داند.
5. ايمان، غير از اسلام است و ارزش حقيقى انسان، به ايمان قلبى است، نه اسلام زبانى.
 
 
 

معاد

سيد عبدالحسين دستغيب، معاد، 1373، چاپ چهارم، 176 صفحه.

شهيد دستغيب در كتاب معاد، از نخستين منزل مى‏ گويد كه مرگ و حالت احتضار است. از چگونگى قبض روح، حضور اهل بيت عليهم‏ السلام هنگام جان دادن و از پرسش‏هاى قبر و فشار آن. در بخشى از كتاب، درباره برزخ و نيز وادى‏ السلام يا همان مظهر بهشت برزخى و از وادى برهوت، همان مظهر دوزخ برزخى و از حوض كوثر مطالبى مى‏خوانيم. سپس سخن از قيامت است و اينكه برپايى آن، لازمه عدل خداست. در ادامه، از بهشت و ويژگى‏ هاى آن و در مقابل، از دوزخ و كيفيت آن خبر مى ‏دهد. سپس به اين اشكال ‏ها پاسخ مى ‏دهد: خداى رحمان را با عذاب چه كار؟ آيا سزاوار است عمر كوتاه، عذاب هميشگى در پى داشته باشد و آيا عذاب شديد، با عدل الهى مى ‏سازد؟گناهان كبيره

سيد عبدالحسين دستغيب، گناهان كبيره، قم، دفتر انتشارات اسلامى جامعه مدرسين حوزه علميه، 1379، چاپ سيزدهم، ج 1 و 2، 848 صفحه.

راه رسيدن به درجات عالى و پذيرفته شدن عبادت و نيز شرط رستگارى، تقواست. ارزش هر كس نيز به اندازه تقواى اوست. مرتبه نخستين تقوا، انجام دادن واجبات و ترك گناهان است. كتاب گناهان كبيره شهيد دستغيب، از نظر علمى بسيار ارزشمند و از نظر منابع و ارجاعات بسيار استوار است و مطالب را با استفاده از آيه‏ ها و روايت‏ ها، رسا و شيوا بيان مى ‏كند. اين كتاب با مقدمه‏اى شروع مى ‏شود و با ضميمه‏ اى درباره توبه و حكايت‏هاى بيدار كننده پايان مى ‏يابد. بخش اول كتاب، درباره گناهانى است كه افزون بر كبيره بودن، وعده عذاب هم بر آنها داده شده است. بخش دوم نيز به سه نوع گناه مى ‏پردازد:
1. گناهانى كه در قرآن مجيد يا روايت معتبر، وعده صريح يا ضمنى به آتش و عذاب بر آن داده شده است.
2. گناهانى كه در كتاب يا سنت، تصريح شده باشد به اينكه از يكى از گناهان كبيره‏اى كه كبيره بودنش از روى آيه‏ هاى قرآن يا سنت، قطعى و ثابت شده، و بزرگ‏تر است.
3. گناهانى كه نزد دين‏داران، بزرگ است.
 
 
 

صلاة الخاشعين

سيد عبدالحسين دستغيب، صلاة‏الخاشعين، تهران، انتشارات ارشاد و فرهنگ اسلامى، 1374، چاپ هفتم، 142 صفحه.

اين كتاب پر ارج، نخستين اثرى است كه شهيد محراب، آيت‏ الله دستغيب آن را نگاشته و نامش را از اين آيه شريف سوره مؤمنون الهام گرفته است كه مى‏ فرمايد: «قَدْ اَفْلَحَ الْمُؤمِنونْ، اَلَّذينَ هُمْ فى صَلاتِهِم خاشِعُونْ؛ هر آينه اهل ايمان رستگار شدند. آنان كه در نمازشان خاشعند.» اين كتاب، با مقدمه ‏اى درباره اصول عقايد و روايت ‏هايى درباره فضيلت نماز شروع مى ‏شود. از دليل لزوم حضور قلب و شرح معناى خضوع و خشوع بحث مى‏ كند و اينكه جز به مقدار حضور قلب، از نماز پذيرفته نيست. سپس به مقصود از حضور قلب و چگونگى پيدا شدن آن مى‏ پردازد و برطرف كردن موانع را شرط دست‏يابى به آن مى‏ داند. در ادامه، از شرايط و معانى باطنى نماز و موانع پذيرش آن سخن مى ‏گويد و بزرگ‏داشت حق، به همراه شناختن پستى نفس را پيش ‏نياز تحصيل حضور قلب و لازمه اين دو معرفت را خشوع مى‏ داند.
در پايان، بخشى از دستورهاى سير و سلوك آمده كه چگونه بايد فكر و انديشه را كنترل كرد و در هر حال، از توشه آخرت غفلت نورزيد. حديث شريف «عنوان بصرى» نيز كه معارف چندى به همراه رهنمودهاى متعددى در اخلاقيات را دربردارد، زينت‏ بخش پايان كتاب است.منبع: ماهنامه گلبرگ