یکشنبه, 30 مهر 1396 06:03

جستجو در شبکه گسترده

علت بی‌علاقگی به مطالعه

معاون مدیر کل کتابخانه عمومی استان آذربایجان غربی گفت: طبق استاندارد به ازای هر 3000 تا 5000 نفر باید یک کتابخانه وجود داشته باشد.

علت بی‌علاقگی افراد به مطالعه چیست؟

موسی نوری افزود: کمبود کتابخانه‌ها، کم سوادی، نارسایی نظام آموزشی، بی‌توجهی رسانه‌ها به امر مطالعه، ناکافی بودن کتابخانه‌های مجهز، گرانی کتاب، مشکلات اقتصادی و فرهنگی باعث بی‌علاقگی افراد به کتاب و مطالعه شده است.

رییس کتابخانه مرکزی ارومیه خاطرنشان کرد: وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات باید با حوزه کتابخانه‌ها تعامل داشته باشند. باید در جهت رفع این مشکل، مردم و تمام ارگان‌های فرهنگی به صورت جدی وارد عمل شوند و این امر محدود به کتابخانه‌های عمومی نشود.

وی تصریح کرد: توسعه و تجهیز کتابخانه‌ها، اختصاص ساعت مطالعه و پژوهش در مدارس، برگزاری مسابقات کتابخوانی و تقدیر از کتابخوانان برتر، برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب، دعوت از نویسندگان و اهل قلم جهت ایراد سخنرانی، اعطای بن کتاب به دانش آموزان، تقدیر از اعضای فعال کتابخانه، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب و اهدای کتاب از راهکارهای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی است.

رییس کتابخانه مرکزی ارومیه اظهار کرد: ناشران باید رسالت فرهنگی خویش را در نشر و توزیع کتب سودمند ایفا کنند و به جای فکر کردن صرف به پول، کمی هم به فرهنگ جامعه توجه داشته باشند.

موسی نوری با اشاره به مشکلات کتابخانه‌ها تصریح کرد: تناسب نداشتن مجموعه کتابخانه‌ها با نیازهای مراجعه کنندگان، همکاری نکردن موثر دستگاه‌های ذیربط فرهنگی با کتابخانه‌های عمومی، تناسب نداشتن تعداد کتابخانه های با رشد شاخص جمعیت، کم توجهی رسانه‌ها در حوزه کتاب و کتابخوانی، طولانی شدن اخذ مجوز برای نشر کتاب و بالا بودن هزینه نشر از مشکلات کتابخانه‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: نظام آموزشی ما برای ایجاد شوق و رغبت به کتاب و کتابخوانی فعالیت خاصی ندارد و نبود نیروی متخصص کتابدار در کتابخانه‌های مدارس ضربه جدی به این حوزه وارد می‌کنند.

موسی نوری با اشاره به این‌که کتابدار و کتابخانه از عوامل موثر در ترویج و توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است، افزود: کتابدار باید خود اهل مطالعه باشد و با روش‌های خلاقانه بتواند فعالیت‌های کتابخوانی را رشد دهد و نیز کتابخانه‌های عمومی در صورت برخورداری از کتاب‌های مناسب، با توجه به نیازهای مراجعه کنندگان می توانند عامل موثری در تشویق مردم به مطالعه شوند.


منبع: ایسنا