جمعه, 31 شهریور 1396 02:35

جستجو در شبکه گسترده

كتابهایی در زمینه ی فلسفه و منطق

معرفی مختصر كتابهایی در زمینه ی فلسفه و منطق با عناوین: قانون اخلاقی در درون من، فرهنگ نامه منطق و از وجود به موجود .

قانون اخلاقی در درون من

« قانون اخلاقی در درون من»

قانون اخلاقی در درون من( درآمدی بر فلسفه عملی ایمانوئل کانت)نویسنده:  اتفرید هوفه/  مترجم: رضا مصیبی/  تعداد صفحات: 352/  قیمت: 108,000 ریال

مجموعه پیش‌رو گزیده‌ای است از نوشته‌های اوتفرید هوفه، یکی از برجسته‌ترین کانت‌شناسان امروز، درباره مبانی فلسفه عملی ایمانوئل کانت.

هوفه در هفت بهره به بررسی و واگشایی سیستماتیک مهم‌ترین مفاهیم بنیادی و وجوه شاخص فلسفه اخلاق، حق، تاریخ، دین و نظریه صلح جهانی کانت می‌پردازد، مناسبات این حوزه‌ها را با یکدیگر آشکار می‌کند و توان فلسفی آن‌ها را در قیاس با دیگر مکاتب نافذ فلسفه عملی می‌آزماید.

بخش عمده نوشته‌های گردآوری‌شده در این مجموعه در بسیاری از گروه‌های فلسفه آلمانی‌زبان به‌عنوان متون درسی پایه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مجلد همچنین شامل گزارشی تاریخی از جایگاه فلسفه عملی کانت در دهه‌های گذشته و هم‌اکنون، اصطلاح‌نامه‌ای توضیحی برای درک دقیق‌تر برخی از مفاهیم فلسفه عملی او و کتاب‌شناسی به‌نسبت مفصلی از اهم آثار کانت پژوهی از سوی مترجم است.

فرهنگ نامه منطق

«فرهنگ نامه منطق»

کتاب فرهنگ‌نامه منطق به قلم نرگس نیمروزی که به تازگی از سوی انتشارات بوستان کتاب منتشر شده، فرهنگ‌نامه‌ای توصیفی و دوزبانه برای شرح اصطلاحات ضروری علم منطق است که بیش از سه هزار اصطلاح ضروری و پرکاربرد در علم منطق را بررسی کرده است.

دامنه اصطلاحات این فرهنگ‌نامه شامل منطق قدیم، جدید و برخی شاخه‌های آن می‌شود.

نویسنده کتاب این اصطلاحات را با بهره‌گیری از منابع فارسی، عربی، انگلیسی و پایگاه‌های اینترنتی معتبر علم فلسفه و منطق گردآوری کرده است.

نثر روان، طراحی تعدادی جدول‌ ابتکاری، مستند‌سازی اصطلاحات، تنوع حوزه‌های اصطلاحات، بهره‌گیری از منابع معتبر کهن و معاصر زبان عربی و انگلیسی، توصیفی بودن متن و جامع بودن اثر، از ویژگی‌های ممتاز این فرهنگ‌نامه به شمار می‌رود.

این کتاب می‌تواند مورد استفاده دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه قرار گیرد و با توجه به این‌که اصطلاحات منطق و فلسفی در حوزه‌های علمیه و منابع درسی به وفور یافت می‌شود این اثر با هدف ساده‌سازی اصطلاحات فلسفی تالیف شده است.

کتاب فرهنگ‌نامه منطق به قلم نرگس نیمروزی با شمارگان 700 نسخه، در 992 صفحه و به بهای 410 هزار ریال برای نخستین بار از سوی انتشارات بوستان کتاب منتشر شده است.

از وجود به موجود

«از وجود به موجود»

کتاب «از وجود به موجود» با ترجمه مسعود علیا، دومین كتابی است كه از امانوئل لویناس، فیلسوف فرانسوی، منتشر شده است. بسیاری از مضامین و دغدغه‌های لویناس در این اثر او دیده می‌شوند.

این اثر در مجموعه آثار لویناس اهمیت و مرتبه خاصی دارد، چون در سیر فكری این فیلسوف، نخستین كتابی است كه گویای بسیاری از مضامین و دغدغه‌های پا بر جای اوست، مضامینی نظیر برآمدن و جدا شدن سوژه و سوبژكتیویته از وجود محض و بی‌نام و نشان، مواجهه با دیگری و استعلا به ساحت غیریت، زمان و نسبت آن با سوبژكتیویته و غیریت، دلالت‌های هستی‌شناسانه و فرا هستی‌شناسانه احوال، رابطه دوگانه و نه چندان سر راست با پدیدارشناسی و میراث پدیدارشناسانه هوسرل و هایدگر و شاید از همه مهم‌تر؛ «گذر از وجود به موجود» كه در خود عنوان كتاب نیز انعكاس پیدا كرده و خلاف مسیری است كه هایدگر در تفكرش می‌پیماید.

«مسعود علیا» مترجم این كتاب، آن را از زبان فرانسه به فارسی برگردانده و در این میان، ترجمه انگلیسی كتاب را نیز مد نظر داشته است و ترجمه فارسی مقدمه آلفونسو لینگیس، مترجم انگلیسی از وجود به موجود را در آغاز كتاب آورده است تا مخاطب را در فهم بهتر متن یاری کند.

کتاب حاضر در چهار بخش اصلی سامان یافته و رابطه با وجود و لحظه، جهان، وجود بدون جهان و اقنوم، عناوین اصلی فصل‌ها را تشکیل می‌دهند.

مخاطبان در این کتاب با مفاهیمی مانند رابطه با وجود، خستگی و لحظه، قصدها، نور، غرابت، وجود بدون موجود، بیخوابی، نهشت و در راه زمان آشنا می‌شوند.

امانوئل لویناس، فیلسوف فرانسوی‌زاده لیتوانی است. او اخلاق را به مثابه نخستین فلسفه می‌دانست. مسعود علیا مترجم این کتاب، از جمله متفکران ایرانی ا‌ست که به صورت تخصصی اندیشه لویناس را مورد توجه قرار داده و رساله دکترای خود را با عنوان «شرط امکان اخلاق در اندیشه‌ی لویناس» با راهنمایی عبدالکریم رشیدیان و شهین اعوانی تدوین کرده‌ است.

کتاب «از وجود به موجود» نوشته امانوئل لویناس با شمارگان هزار و 100 نسخه در 160 صفحه و به بهای 80 هزار ریال از سوی نشر ققنوس منتشر شده است.

 

 منابع: ایبنا،‌نشر نی